Zamek Książ jako jeden z wielu atrakcji okolic Wałbrzycha

Książański Park Krajobrazowy to obszar niezwykle ciekawy krajoznawczo i kulturowo. Z wyjątkiem Zamku Książ, znajdują się tutaj również romantyczne ruiny Stary Książ, oraz pozostałości gmachu z czasu II Wojny Światowej. Dodatkowym walorem jest występowanie nadzwyczaj rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Książ to jedna z wielu atrakcji, które proponuje wałbrzych zamek książ jest na trzecim miejscu pod względem kubatury, po Malborku i Wawelu, zamczyskiem w Polsce. Umiejscowiony na obszernym kamienistym urwisku, z trzech stron otoczony wąwozem, dominuje majestatycznie nad całą okolicą, a na odwiedzających go zawsze robi wspaniałe doznanie. Dzisiaj na zamku swoją siedzibę mają muzeum, restauracja, hotel, oraz wspaniale zaopatrzony sklep z pamiątkami. Pomimo masowego latem ruchu turystycznego obiekt przygotowany jest do przyjęcia sporej liczby samochodów, jeździ tutaj także komunikacja miejska (https://optitaxi.pl/) z Wałbrzycha. Urocza brama ozdobiona lwami wita zwiedzających Książański Park Krajobrazowy. Stąd do zamku prowadzi oznaczony trakt.

wakacje - panorama

Autor: Michal Goszczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Są trzy opcje zwiedzania zamczyska. Główną jest Trasa Maksymiliana z przewodnikiem. Podstawowa droga wiodąca przez sale barokowe, w tym piękną Salę Maksymiliana. Korytarz pałacowy wiedzie do zagadkowej „skałki szczęścia”, skąd Czarnymi Schodami, przez oberżę rycerską kroczy się na zamkowe tarasy pełne urokliwych zakątków, fontann i rzeźb. Potem szlak wiedzie przez winnicę na Dziedziniec Honorowy. Drugą możliwością jest Szlak Śladami Sekretów II wojny światowej. Trasa wzbogacona o historię rekonstrukcji zamku będącej elementem planu pod nazwą Riese. Rozpoczyna się od przejścia skrzydłem barokowym zamku. Później ciągnie do części gotyckiej, najbardziej zniszczonej w trakcie trwania działań wojennych. Zauważamy zagadkowe windy, nieskończone komnaty, podpory z cegły. Następna opcja to oglądanie indywidualne bez przewodnika trasą podobną do Trasy Maksymiliana.
Niezwykle istotna po mozołach zwiedzania jest baza hotelowa. hotel zakopane hotel wałbrzych to miejsce, w jakim jest możliwość odpoczywać.

Harmonia z jaką łączy się świetność hoteli z nowościami technologicznymi zapewnia jakość usług na najwyższym pułapie.