Równanie szans – infrastruktura dla osób z niepełnosprawnościami

Z pewnością wszyscy znamy fraszkę Jana Kochanowskiego mówiącą o zdrowiu: że to największy skarb, który trzeba ogromnie szanować, a który tak ostatecznie doceniamy dopiero wtedy, kiedy nam go zabraknie. Zdrowie to dla większości z nas kwestia niezwykle ważna, niezależnie od tego, czy żył w renesansie czy w XXI wieku. Robimy co możemy, by zagwarantować swoim bliskim jak najlepsze zdrowie, chodzimy do specjalistów, łykamy suplementy, czasami jednak to nie nie jest wystarczające – czasami nie mamy żadnego wpływu na stan zdrowia. Po prostu rodzimy się z określonym stanem zdrowia, który pomimo naszych szczerych chęci praktycznie wcale nie może się zmienić na lepsze. Zdarza się tak w przypadku każdego typu niepełnosprawności.

tableau - uchwyt

Autor: Cersanit
Źródło: Lazienkaplus.pl

Niepełnosprawność to nie choroba – to, że ktoś przychodzi na świat pozbawiony ręki nie czyni z niego kogoś mniej wartościowego. O tym należy mówić jak najczęściej, bowiem sporo ludzi, w tym także z niepełnosprawnościami wydaje się o tym nie pamiętać. Takie osoby mają prawo zupełnie zwyczajnie żyć, jedynie potrzebują one odpowiedniego dopasowania swojego otoczenia do swoich niepowtarzalnych oczekiwań, tak, aby mogły funkcjonować samodzielnie. Przykładami takiego dostosowania przestrzeni czy to w domach czy miejscach publicznych są specjalne uchwyty dla niepełnosprawnych. Zdaje się, iż zazwyczaj da się spotkać w toaletach.

Jeśli chcesz, żeby takie wiadomości pozostały Ci w głowie na długo, sprawdź witrynę (https://centrumstyropianu.pl/), do której odnośnik jest tu. Są w tamtym miejscu bardzo podobne informacje.

Czemu są one tak istotne? Dzięki nim osoby o ograniczonej sprawności mają możliwość same zadbać o swoją toaletę, odświeżyć się, załatwić, dokonać każdego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. To niezwykle istotne, ta samodzielność w trakcie wykonywania tak osobistych czynności. Uchwyty (zobacz tutaj) dla osób niepełnosprawnych sprzedawane są w niezwykle szerokim wyborze, dzięki czemu można idealnie dobrać je do indywidualnych potrzeb każdej osoby niepełnosprawnej.

Jednakże uchwyty dla niepełnosprawnych to jedynie nieliczne z wielu ułatwień, jakie można znaleźć w specjalistycznych sklepach – czasem w ich ofercie znajduje się także dostawa jak również instalowanie platform dopasowanych do wymagań osób niecieszących się pełną sprawnością; specjalistyczne podjazdy, nowoczesne wózki oraz samobieżne pojazdy. Trzeba troszczyć się o to, aby niepełnosprawni nie zostali wykluczani z życia poprzez bariery architektoniczne (www).