Lęk, smutek – stan depresyjny czy zimowa chandra?

Kiedy chmury przykrywają niebo, a dni kurczą się niemiłosiernie, niektórzy z nas zauważają, żez każdą chwilą mniej rzeczy sprawia im radość. Są obojętni na wszystko, poczucie beznadziei i ciągłe, pesymistyczne myśli coraz bardziej przeszkadzają im w codziennym funkcjonowaniu. Aż nadchodzi chwila, że brakuje im sił by wstać z łóżka by rozpocząć dzień. Depresja jest poważnym problemem, który przejawia się przede wszystkim nieprawdopodobnym oraz trwałym obniżeniem samopoczucia.

psycholog

Źródło: flickr.com
Innymi niecodziennymi przejawami choroby są: lęk, niepokój, przygnębienie.

Jeżeli masz ochotę poznać dane na opisywany wątek, to odsyłam do linka w którym odnajdziesz dużo ciekawych informacji, które dokładnie opisują zagadnienie.

Przy podejrzeniu zaburzeń depresyjnych powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza psychoterapeuty (wdał się w polemikę), który na podstawie obserwacji i badania postawi rozpoznanie czy niezbędna jest konsultacja psychiatryczna. Psychoterapeuta pomoże ”oswoić” chorobę i nauczyć jak z nią żyć, szczególnie osobom przyzwyczajonym do wcześniejszej aktywności – polecamy.

Swój czas i całą uwagę skieruje tylko na nas. Dzięki terapii, zdobędziemy nową wiedzę, zrozumiemy swoje możliwości, motywy działań, znajdziemy drogę własnego rozwoju, nauczymy się nawiązywać i dbać o właściwe relacje z otoczeniem. Psychoterapeuta pomoże nam poradzić sobie z trudnościami i zlikwiduje dręczące objawy. Szkolenia dla psychologów łódź mogą okazać się bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemów swoich pacjentów – kliknij tu.

Zważywszy na to, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji zimową porą jest zbyt mała ilość światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego zaburzenia jest wspomniana fototerapia. Odkryto, iż odpowiednia ilość sztucznego światła dobroczynnie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych. Leczenie światłem można łączyć z lekami antydepresyjnymi. Mają one zwalczać depresję i złe nastroje. Lekarstwa dostać można na receptę, wyjątek stanowią produkty ziołowe, np. wyciąg z dziurawca, przyjmowany tylko po konsultacji z lekarzem.

Wskazane dla osób cierpiących na depresje sezonową okazują się też zimowe wyjazdy do krajów Europy Południowej. Również wskazane jest unikanie stresujących sytuacji, a także jak największy odpoczynek w tym trudnym czasie. Dobrze jest również częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z innymi ludźmi .